MÜZİK ENDÜSTRİSİ VE VİDEO KLİPLER

Her ne kadar müzik "işitme" duyumuza hitap eden bir sanat dalı olsa da, uzun bir süredir "görsellikle desteklenmeyen" bir müzik parçasının "müzik"ten saymıyoruz.

Bir müzik parçasının tanıtımını yapmak ve satışlarını artırmak amacıyla görsel bir kalıpla desteklenmesine video klip diyoruz.

Bugün "sadece video klip yayınlayan televizyon kanallarının da varlığı dikkate alınacak olursa, video kliplerin müzik ve eğlence endüstrisinin artık ayrılmaz bir parçası haline geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Video klip yayınına yönelik TV yayınları

Video kliplerin popülerleşmesi ve hızla yayılmasında öncülüğü Avustralya yapmıştır denilebilir. 1974'te Avustralya televizyonlarında yayınlanmaya başlanan "Countdown" ve "Sounds" programları, yeni çıkan albümlerin ve single'ların tanıtımında video kliplerin öne çıkarılmasını sağladı.

BBC'nin ünlü "Top of the Pops" programı 1970'li yılların sonuna doğru yayınlanmaya başladığında artık müzik yapımcıları ve müzisyenler iyice eanlamışlardı ki herhangi bir müzik albümünün satışı grafiğini yükseltmenin en önemli yöntemi "iyi ve akılda kalıcı" video klipler yapmaktı.

ABD'de ise 1 Kasım 1979'dan itibaren yayınlanmaya başlanan "Video Concert Hall" bütün ülkede izlenebilen ilk video müzik programıydı. Haziran 1981 yılında yayına başlayacak olan MTV işte bu fikirlerden ve tecrübelerden yola çıkılarak kurulacaktı.

1981'den 1991'e kadar uzanan yolda video klipler artık "esas TV yayını materyali" olarak değerlendirildikleri özel TV kanallarında gösterilmeye başladılar. 24 saat aralıksız video klip yayını yapan ilk televizyon kanalı MTV Haziran 1981'de yayna ilk başladığında "Video Killed the Radio Star" şarkısının klibini oynatmıştı ki gelinen nokta bundan daha iyi özetlenemezdi.

1980'li yıllarda müziklerinin kalitesinden ziyade "videolarında kullandıkları cinsellik" öğeleri nedeniyle öne çıkan şarkıcı ve gruplar vardı. Video kayıt ve montajının giderek daha ucuz maliteyetlerle yapılabilmesi ve görsel efekt tekniklerinin gelişmesi, mopdern anlamda video kliplerin ortaya çıkmasındaki iki önemli faktör oldular.

Sadece video klip yayınlayan TV kanalları giderek birer ikona dönüştü

1985 yılında MTV kanalı kendi diğer biz müzik kanalı olan VH1 kanalını hayata geçirdi. O zamanlar bu kanalın tam adı "VH-1: Video Hits One" olup, daha yaşlı bir izleyici kitlesine hitap etmek için kurulmuştu.

MTV Europe 1987'de ve MTV Asia 1991'de yayın hayatına başladı. 1987'de MTV Europe yayın hayatına Dire Straits'in 1985 tarihli "Money for Nothing" video klibini oynatarak başladı ki bu şarkıda "I want my MTV" dizelerinin yer almasının yanı sıra bu video klip "bilgisayar animasyonlarının kullanılmasına" da öncülük etmiş oldu.

Aralık 1992'den itibaren MTV yayınladığı kliplerdeki sanatçı ve besteci isimlerinin yanı sıra klip yönetmenlerinin adını duyurmaya başladı. Michel Gondry, Spike Jonze, Stéphane Sednaoui, Mark Romanek ve Hype Williams gibi yönetmen isimleri böylece izleyicilere tanıtılmış oluyordu.

2005'ten günümüze: Internet video kliplerle doldu taştı

1999'dan itibaren kullanılmaya başlayan dosya paylaşım formu Napster, video kliplerin de paylaşılmasını sağlıyordu. 2005'ten itibaren MTV başta olmak üzere diğer bazı video klip kanallarının giderek belgesellere ve reality show tarzında programlara ağırlık vermesi ile YouTube internet sitesinin faaliyete geçmesi hemen hemen aynı zamanlara denk gelmişti.

Gelişen internet teknolojisi, daha hızlı şekilde daha yüksek kalitedeki görüntülerin iletilmesine olanak verdikçe, video klipleri televizyon yerine internetten izlemek çok daha pratik bir hal almaya başladı.

YouTube, web.tv ve Facebook birbirine benzer bir teknoloji kullanarak video kliplerin online izlenmesini yaygınlaştırdıkça, sanatçılar da "video kliplerinin görüntülenme sayısı"nı bir tür başarı kriteri olarak görmeye başladılar.

MP3 - YENİ ÇAĞIN MÜZİK FORMATI
NERDEN ÇIKTI BU VİDEO KLİPLER?


Eskinin Adamıyla Nostaljinin Sesi
Bant kayıtları için TIK'layın


Müzik ve Nostalji yazıları için TIK'layın

'Eskinin Adamıyla Nostaljinin Sesi' radyo programına SESLİ mesajla katılmak için TIK'layın!"Eskinin Adamıyla Nostaljinin Sesi" radyo programına SESLİ mesajla katılmak için TIK'layın!


INTERNET aleminin EN KLAS nostalji radyosu - DİNLEMEK İÇİN TIK'layın!